جایزه

در این یکی دو هفته، چندین جایزه از طرف غربی ها به ملت داده شد و نیز داده نشد. اول مرگ سرخ یعنی شهادت بود که تقدیم شهید مصطفی روشن شد. دومی گلدن گلوب بود که تقدیم اصغر فرهادی شد و سومی جایزه نقدی دکتر قوام زاده بود که به علت تحریم به وی تقدیم نشد. البته تقدیر شفاهی و استفاده از علم ایشان سر جای خود باقی است.

راستی چرا یک هنرمند از طرف آنها عزیز داشته می شود و یک دانشمند علوم پایه که خدمتش به کشورش علنی است با مرگ روبرو می شود. آیا روزی امکان دارد که روزی به یک سینماگر کشورمان آنها (کفار) مرگ سرخ هدیه دهند؟

البته نمی توان اصغر فرهادی را به خاطر اینکه جایزه سینمایی گلدن گلوب را دریافت کرد شماتت نمود. من که فکر می کنم قبله سینماگرها (در زمینه هنر) هالیوود و آمریکاست. کسی که قبله اش این باشد حتما برای رسیدن به آن تلاش می کند.

پی نوشت 1 : نمی توان خبر ممنوعیت سفر علی نصیریان به آمریکا برای دیدن فرزندش را که به علت بازی در فیلم شکارچی شنبه ساخته پرویز شیخ طادی اعمال شده بود نادیده گرفت. در عرصه سینما چنین مردانی هم پیدا می شوند.

پی نوشت 2 : امروز ایمیلی بهم رسید که درباره موضوع جایزه اصغر فرهادی بود. راستش من از روز اولی که فیلم را دیدم از آن خوشم نیامد در حقیقت با این نظر که فضای فیلم شدیدا تاریک و ناامیدکننده است موافقم. حتی بیشتر از آن دو فیلم «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» چیزی که اتفاق می افتد به نظر من توهین به افراد مذهبی است. نامزد الی بشتر مرموز است و در تقابل با الی ای قرار می گیرد که کل فیلم درباره اوست و هیچ ایرادی بر رفتار او نمی توان گرفت. اما این نامزد الی است که در قسمتی از فیلم وضو می گیرد تا نماز بخواند. در این میان دروغ بزرگ را که بنا بر مدعای سازندگان موضوع آن است یک سوپر استار محبوب می گوید. دکتر غباسی در تحلیل سریال لاست می گفت بازیگر سعید فردی است که در فیلم های غیر اخلاقی بازی می کرده است و حالا اوباید شخصیت یک فرد مسلمان را ارائه می کرد. در درباره الی یک بازیگر محبوب باید حس منفی را منتقل کند. اینکه منتقدان و عالمان سینما از این فیلم چه می فهمند مهم نیست. مخاطب عام به نظر من سوپر استار خود را بیشتر از گفتن حقیقت دوست دارد. در جدایی نادر از سیمین نیز بازیگر ناشناخته ای مانند ساره بیات باید شخصیت مثبت را ارائه کند در حالی که نقش های منفی را سوپر استارها بازی می کنند. مهم این است که مخاطب عام از این فیلم ها چه می فهمد. من که فکر نمی کنم شخصیت محبوب مخاطب عام در این فیلم شخصیت راضیه باشد.

 

 

/ 1 نظر / 14 بازدید
حسین

مطلب زیبایی بود و استفاده کردم. با تشکر [گل]