آیا هویت بازیگر به محتوای فیلمش مربوط است؟

می توان مقایسه کرد. این بخشی از بیانیه بازیگران شش فیلم تحریمی حوزه هنری خطاب به مدیران حوزه هنری است:

«شما در حوزه هنری قصد دارید تا شش فیلم از آثار سینمای ایران را تحریم کنید. ظاهرا قرار است از نمایش این شش فیلم در سینماهای حوزه هنری ممانعت کنید و گویا ادعا کرده‌اید این فیلم‌ها «ضد ارزشی» و «غیر اخلاقی» هستند.

ما بازیگران این شش فیلم هستیم، و هویت حرفه‌ای خود را جدا از فیلم‌هایی که بازی کرده‌ایم نمی‌دانیم. فیلم‌های ما پاره‌ای از وجود ماست و بی‌حرمتی شما به این فیلم‌ها بی‌حرمتی به ما و به جایگاه بازیگر در سینمای ایران است.»

اینجا بازیگران هویت خود را جدا از اثر نمی دانند. اما جایی دیگر...

روز شنبه 14 آبان ماه سرای روزنامه‌نگاران شاهد برگزاری نشستی با حضور علی معلم تهیه‌کننده سینما و امین حیایی بازیگر بود.

حیایی در پاسخ به این پرسش که آیا زمینه فکری‌اش در انتخاب فیلم‌هایی که بازی می‌کند تاثیر دارد و یا تنها به نقشی که قرار است بازی کند می‌اندیشد، خاطرنشان کرد: «در فیلم‌هایی بازی کرده‌ام که واقعیتی را بیان می‌کرده‌اند. در «قلاده‌های طلا» نقشم را دوست داشتم، چون اکشنی واقعی بود و فیلمنامه واقعیت‌هایی را مطرح کرده بود. اگر زمان به عقب بازگردد، باز هم در «قلاده‌های طلا» بازی می‌کنم.»

حیایی در پاسخ به انتقادی که در پذیرش فیلمنامه‌های سفارشی دارد توضیح داد: «من در فیلم‌هایی بازی کردم که رکورد پرفروش‌ترین‌ها را شکسته‌اند. به نظرم فیلم‌هایی که در آن‌ها بازی کرده‌ام سفارشی نبودند و باید دید شما حقیقت را در چه چیزی می‌بینید. چرا مردم پیش از انتخابات مشکلی با هم نداشتند، اما پس از انتخابات همه با هم درگیرند. من همواره تلاش کردم در فیلم‌هایی بازی کنم که مردم از من نرنجند. در «قلاده‌های طلا» هم خیلی‌ها از من تعریف کردند، اما برخی بدون تماشای فیلم آن را نقد کردند.»

من فکر می کردم که دربرنامه زنده رود اصفهان چیز دیگری از امین حیایی شنیدم با این مضمون که بازیگر از فیلمی که بازی می کند جداست. متاسفانه مصاحبه امین حیایی با زنده رود با اجرای احسان کرمی مکتوب و اینتذنتی نشده است. که اگر این طور بود بهتر می شد قضاوت کرد. امیدوارم که عقیته اش همانی باشد که در مصاحبه سرای روزنامه نگاران شاهد گفته است.

 

اما متنی که در ابتدای یادداشت آمد مبین این بود که آن شش فیلم که بنا به گفته بینندگانشان حاوی موارد غیراخلاقی عدیده ای هستند و حتی مانند فیلم برف روی کاج ها بر مبنای بی اخلاقی ساخته شده اند پاره ای از وجود بازیگران مذکور دانسته شده است.

تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل . . . .  

/ 0 نظر / 6 بازدید