تکلیف روز 19 اردیبهشت

پروپوزال یک تحقیق مردم نگاری

عنوان :

نگرش کودکان ایرانی 7 تا 12 سال درباره شخصیت کارتونی «بن تن» در بهار 90

طرح مساله :

کارتون بن تن در سه فصل که سه رده سنی بن تن را معرفی می کند ساخته شده است و علاوه بر پخش از شبکه های ماهواره ای توسط شبکه محصولات ویدئویی جوانه پویا در داخل کشور به صورت دوبله شده عرضه می شود. این انیمیشن شخصیتی را به کودکان معرفی می کند که فقط یک اسلحه یعنی ساعت یا مچ بندی دارد که با آن به اشکال مختلفی تبدیل می شود و با اشکال مختلف شر مانند رییس سیرکی که خنده ها را می دزدد می جنگد. این شخصیا بر روی دفترچه مدرسه و روی لباس های کودکان امروزی قرار گرفته است و با توجه به نوع تولید آن مشخص است که یک نسل کامل را هدف گرفته است. تعیین جایگاه این شخصیت در نزد کودکان و پیش بینی اثر آن بر آنها اهمیت دارد.

سوال اصلی :

 شخصیت بن تن در نزد کودکان ایرانی 7 تا 12 سال چه جایگاهی دارد؟

سوالات فرعی :

آیا بن تن برای کودکان 7 تا 12 سال جایگاه شخصیت های اسطوره ای را برای کودکان دارد؟

آیا کودکان شخصیت دیگری را به جای بن تن می توانند قبول کنند؟

آیا ویژگی های بن تن بر شخصیت های اسطوره ای خاصی استوار است؟

کودکان چه تصوری از بزرگسالی بن تن دارند؟(در حالی که شاهد رشد وی در سریال بوده اند.)

هدف:

هدف از این تحقیق بررسی میزان علاقه کودکان به شخصیت بن تن و نیز میزان اهمیت وی برای کودکان است تا میزان تاثیرات پذیرفته شده از این انیمیشن را ارزیابی کرده و چاره جویی کرد.

ضرورت و اهمیت تحقیق:

ضرورت این تحقیق از ضرورت جلوگیری از مضرات چنین انیمیشن هایی بر روی کودکان است. یعنی اگر ما مشخصات شخصیت بن تن در نزد کودکان را بشناسیم می توانیم تاثیرات آن را بر روی کودکان مدیریت کنیم.

روش و شیوه های اجرایی :

روش این تحقیق مردم نگاری و روش گردآوری اطلاعات مشاهده مشارکتی است. زیرا علاوه بر پرسش از کودکان می توان رفتار آنها در زمان تماشای سریال و بعد از آن را مشاهده کرد.   

/ 0 نظر / 7 بازدید