خبری که هفته قبل در صرفا جهت اطلاع درباره سریال تا ثریا و مطرح کردن روابط دختر و پسر در سنین دبیرستان باعث شد که درباره بازیگران نوجوان سریال مذکور جستجو بکنم و متوجه شدم که هر دو سنی کمتر از 18 سال دارند. ارسلان قاسمی متولد اول خرداد 1374 و ترلان پروانه متولد 1378 است. انگار سیروس مقدم بازیگری که معصومیت مورد نظرش را داشته باشد در میان بازیگران جوان پیدا نکرده و به دختر 13 ساله و پسر 16 ساله متوسل شده است. این کار به نظر من اشتباه است.

اما نکته دیگری که راجع به این بازیگران و بازیگرانی مانند  محمد متین حیدری نیا، روژان آریامنش،  سهند جاهدی ، فاطیما بهارمست و  نیکی نصیریان  و دو بازیگر بالایی وجود دارد این است که همه در فضای وب حضور دارند. برخی آی دی فیس بوک دارند و برخی فقط وبلاگ دارند.  این وبلاگ ها عموما توسط افرادی غیر از این نوجوانان اداره می شوند. در فضای وبلاگ های مذکور عکس های مختلفی از این بازیگرها قرار داده شده است. عکس هایی که شبیه آنها را حتی بازیگران بزرگسال هم در فضای وب از خود منتشر نمی کنند. تصور اینکه این کودکان و نوجوانان روزی ستاره های بازیگری کشور خواهند شد باعث می شود که فکر کنیم آیا اینها درست تربیت می شوند تا ستاره بازیگری خوبی برای کشور باشند؟ 

در این میان انگار اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران برای ارتباط مستمر با این بازیگران یک انجمن ایجاد کرده است. گزارش اولین جلسه این انجمن که در مرداد ماه امسال برگزار شده است را روی وبلاگ متین حیدری نیا و ارسلان قاسمی دیدم. متن گزارش مذکور را در ادامه مطلب بخوانید.

 


اولین جلسه انجمن در تاریخ 90/5/9 در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران با حضور جناب آقای جعفری مدیریت محترم این اداره و جناب آقای چاوشی مدیریت امور کانونها و کتابخانه های مساجد شهرستان تهران و اعضای شورای انجمن و شورای کانون و همچنین چند تن از کارشناسان و کارگردانان این اداره برگزار شد.
 در این جلسه بعد از تلاوتی چند از آیات قرآن مجید ، ابتدا حجت الاسلام والمسلمین تارینگو مشاور و ناظر کانون آل یاسین  ضمن عرض خیر مقدم به تمامی اعضای حاضر در جلسه گزارشی کلی از فعالیت های کانون را ارائه دادند  و در ادامه مدیریت کانون آل یاسین و انجمن نخبگان سینمایی فجر جناب آقای سهراب مقصودی ضمن عرض خیر مقدم و تقدیر و تشکر از تمامی اعضای حاضر در جلسه  هدف اصلی از تشکیل این انجمن را ایجاد اتحاد بین تمامی هنرمندان و بازیگران نوجوان صداو سیما عنوان کرد.
در ادامه ضرورت تشکیل این انجمن را چنین عنوان کرد : با توجه به این که در شرایط فعلی صدا و سیما بخش مهمی از فرهنگ سازی را در سطح کشور به عهده دارد و همچنین با توجه به این که نیاز به هنرمندانی که پایبند به اصول اخلاقی و مذهبی باشند بیش از گذشته احساس می شود ، حمایت از جوانان و نوجوانان هنرمند به خصوص بازیگران جوان صدا و سیما که آینده سازان سینمایی کشور هستند  را ضروری خواند و از مسئولین مربوطه خواست تا اقدامات لازم را برای بستر سازی مناسب انجام دهند .

در ادامه این جلسه آقای ارسلان قاسمی به نمایندگی از اعضای هیئت مدیره و اعضای شورای انجمن توانایی های اعضای انجمن را چنین عنوان کرد :
1- ساخت فیلم کوتاه 2- تهیه مستند از واحد های فرهنگی هنری فعال یا هر موضوع پیشنهادی 3- اجرای تئاتر در مراسمات وغیره 4- استعداد یابی وایجاد دلگرمی برای فعالیت در کانونهای فرهنگی هنری 5- برگزاری کلاس های آموزشی وحمایت از بازیگران نوجوان وجوان وهمچنین کلیه علاقه مندان .

در ادامه مدیریت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران جناب آقای جعفری پس از گوش دادن به صحبت ها طی سخنرانی ابتدا از حضور تمامی بازیگران و مسئولین کانون تقدیر وتشکر کرد و اعلام کرد که نیت اصلی از حضور در این محافل  باید زنده نگه داشتن آرمان های انقلاب اسلامی و تلاش برای آشنایی مخاطبان با آرمان های مذهبی و ملی باشد.

و در ادامه فرمودند هر حمایتی که امکان پذیر باشد در این راستا از این انجمن خواهد داشت و از مدیریت انجمن خواست  کلاس ها ی مورد نیاز تخصصی و اعتقادی که برای اعضا جذاب باشد را برگزار نماید وهمچنین خواست با دعوت از اساتید در هر زمینه به صورت تخصصی برنامه ریزی شود تا بتوان به مطلوب ترین نتیجه ممکن دست یافت .

در انتها جلسه آقای مقصودی مجددا" از تمامی بازیگران که در جلسه شرکت کرده بودند و همچنین مسئولین محترم تقدیر وتشکر کرد .